BAŞAĞRISINDA GÜNCEL ÖLÇEKLER

MİDAS

MIDAS, baş ağrınızın şiddetini ve baş ağrısı ile ilgili kayıplarınızı değerlendirmek üzere 7 sorudan oluşan bir ölçektir. İş/okul, ev işi ve ailesel/toplumsal etkinlikler gibi 3 önemli etkinlikalanında migren nedeniyle ortaya çıkan kayıpları ölçmek üzere tasarlanmıştır.


MIDAS Ölçeği'ndeki baş ağrısı ile ilgili soruları, son 3 ayı düşünerek yanıtlanmalıdır. 


MIDAS Ölçeği'ni doldururken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır.


Örneğin baş ağrınız olduğu gün işinizi yapamadıysanız ve eve gelip ev işinizi de yapamadıysanız, bu hem işte hem de evde migrenin olumsuz etkisi olduğu anlamına gelir ve 1 gün yerine 2 gün kaybediyorsunuz demektir. Aynı akşam bir programınız var ve baş ağrınız nedeniyle bu planı da ertelemek zorunda kalıyorsanız, kaybettiğiniz gün 3'e çıkacaktır.


Aşağıdaki sorulardan ilk 5'i MIDAS puanınızı hesaplamak üzere kullanılır. A ve B soruları ise baş ağrınızın şiddetini belirlemede kullanılır. Bu 2 soru MIDAS puanının hesaplanmasında kullanılmaz, ancak doktorunuz tedavi planı yaparken bu yanıtlardan yararlanacaktır.


*1 ve 2 numaralı sorularda: İŞ, ücret alınan iş, OKUL ise lise ya da üniversite eğitimi anlamına gelir.
**3 ve 4 numaralı sorularda: Ev işleri evde yapılan iş, evin bakımı ve onarımı ile ilgili işler, alışveriş, çocukların ve yakınların bakımı gibi işleri kapsar.

 

A. Son 3 ay içinde kaç gün baş ağrınız oldu? (Eğer herhangi bir baş ağrınız 1 günden uzun sürdüyse, her günü sayın)
B. Son 3 ay içinde baş ağrılarınızın ortalama şiddetini aşağıdaki 0-10 arası değerlerden birini seçerek belirtiniz"0" hiç ağrı olmaması, "10" ise dayanamayacağınız kadar şiddetli ağrıyı işaret  etmektedir.

MIDAS Değerlendirmesi


MIDAS derecesi

Tanımı

MIDAS puanı

I

Hiç kayıp yok ya da çok az

0-5

II

Hafif kayıp

6-10

III

Orta derecede kayıp

11-20

IV

Ciddi kayıp

21+